FIS Nordic Dünya Kayak Şampiyonası 1995 - FIS Nordic World Ski Championships 1995
FIS Nordic World Ski Championships 1995 için resmi logo. | |
Ev sahibi şehir | Thunder Bay, Kanada |
---|---|
Etkinlikler | 15 |
Açılış töreni | 9 Mart |
Kapanış töreni | 19 Mart |
Ana mekan | Big Thunder |
FIS Nordic Dünya Kayak Şampiyonası 1995 9–19 Mart 1995 tarihleri arasında Thunder Bay, Ontario, Kanada. Bu, ayrı şampiyonaların (Kış Olimpiyatlarının bir parçası olmayan) ikinci kez dışarıda yapıldığına işaret ediyordu. Avrupa (ilki BİZE kasabaları Placid Gölü, New York, ve Rumford, Maine, içinde 1950 ). Nordic kombine takım etkinliği, bu şampiyonalar için 3 × 10 km bayrak yarışından 4 × 5 km bayrak yarışına değiştirildi.
Erkekler kros
10 km klasik
11 Mart 1995
Madalya | Atlet | Zaman |
Altın | Vladimir Smirnov (KAZ) | 24:52.3 |
Gümüş | Bjørn Dæhlie (NOR) | 25:10.1 |
Bronz | Mika Myllylä (FIN) | 25:11.5 |
10 km + 15 km kombine takip
13 Mart 1995
Madalya | Atlet | Zaman |
Altın | Vladimir Smirnov (KAZ) | 1:06:19.5 |
Gümüş | Silvio Fauner (ITA) | 1:06:29.7 |
Bronz | Jari Isometsä (FIN) | 1:06:30.0 |
30 km klasik
9 Mart 1995
Madalya | Atlet | Zaman |
Altın | Vladimir Smirnov (KAZ) | 1:15:52.3 |
Gümüş | Bjørn Dæhlie (NOR) | 1:16:52.4 |
Bronz | Alexey Prokurorov (RUS) | 1:17:35.6 |
50 km serbest
19 Mart 1995
Madalya | Atlet | Zaman |
Altın | Silvio Fauner (ITA) | 1:56:36.0 |
Gümüş | Bjørn Dæhlie (NOR) | 1:57:48.5 |
Bronz | Vladimir Smirnov (KAZ) | 1:58:10.7 |
Bu, 50 km'nin iki saatin altında tamamlandığı ilk kaydedilen zamanı işaret ediyor.
4 × 10 km bayrak
17 Mart 1995
Madalya | Takım | Zaman |
---|---|---|
Altın | Norveç (Sture Sivertsen, Erling Jevne, Bjørn Dæhlie, Thomas Alsgaard ) | 1:34:27.1 |
Gümüş | Finlandiya (Karri Hietamäki, Harri Kirvesniemi, Jari Räsänen, Jari Isometsä ) | 1:35:10.5 |
Bronz | İtalya (Fulvio Valbusa, Marco Albarello, Fabio Maj, Silvio Fauner ) | 1:36:28.4 |
Kadınlar kros
5 km klasik
12 Mart 1995
Madalya | Atlet | Zaman |
Altın | Larisa Lazutina (RUS) | 15:23.7 |
Gümüş | Nina Gavrylyuk (RUS) | 15:47.1 |
Bronz | Manuela Di Centa (ITA) | 15:57.8 |
5 km + 10 km kombine takip
14 Mart 1995
Madalya | Atlet | Zaman |
Altın | Larisa Lazutina (RUS) | 43:19.6 |
Gümüş | Nina Gavrylyuk (RUS) | 43:45.9 |
Bronz | Olga Danilova (RUS) | 43:56.9 |
15 km klasik
10 Mart 1995
Madalya | Atlet | Zaman |
Altın | Larisa Lazutina (RUS) | 41:27.5 |
Gümüş | Yelena Välbe (RUS) | 42:39.1 |
Bronz | Inger Helene Nybråten (NOR) | 43:03.2 |
30 km serbest
18 Mart 1995
Madalya | Atlet | Zaman |
Altın | Yelena Välbe (RUS) | 1:15:27.3 |
Gümüş | Manuela Di Centa (ITA) | 1:16:40.5 |
Bronz | Antonina Ordina (SWE) | 1:16:58.6 |
4 × 5 km bayrak
17 Mart 1995
Madalya | Takım | Zaman |
---|---|---|
Altın | Rusya (Olga Danilova, Yelena Välbe, Larisa Lazutina, Nina Gavrylyuk ) | 53:47.6 |
Gümüş | Norveç (Marit Mikkelsplass, Inger Helene Nybråten, Elin Nilsen, Anita Moen-Guidon ) | 55:18.6 |
Bronz | İsveç (Anna Frithioff, Marie-Helene Östlund, Antonina Ordina, Anette Fanqvist ) | 55:18.7 |
Erkekler İskandinav kombine
15 km bireysel Gundersen
9 Mart 1995
Madalya | Atlet | Zaman |
Altın | Fred Børre Lundberg (NOR) | |
Gümüş | Jari Mantila (FIN) | |
Bronz | Sylvain Guillaume (FRA) |
4 × 5 km ekip
10 Mart 1995
Madalya | Takım | Zaman |
---|---|---|
Altın | Japonya (Masashi Abe, Tsugiharu Ogiwara, Kenji Ogiwara, Takanori Kono ) | 56:20.2 |
Gümüş | Norveç (Halldor Skard, Bjarte Engen Vik, Knut Tore Apeland, Fred Børre Lundberg ) | 58:14.8 |
Bronz | İsviçre (Markus Wüst, Armin Krugel, Stefan Wittwer, Jean-Yves Cuendet ) | 1:01:41.8 |
Erkekler kayakla atlama
Bireysel normal tepe
12 Mart 1995
Madalya | Atlet | Puanlar |
Altın | Takanobu Okabe (JPN) | 266.0 |
Gümüş | Hiroya Saito (JPN) | 256.5 |
Bronz | Mika Laitinen (FIN) | 243.5 |
Bireysel büyük tepe
18 Mart 1995
Madalya | Atlet | Puanlar |
Altın | Tommy Ingebrigtsen (NOR) | 272.6 |
Gümüş | Andreas Goldberger (AUT) | 259.5 |
Bronz | Jens Weißflog (GER) | 229.9 |
Takım büyük tepe
16 Mart 1995
Madalya | Takım | Puanlar |
---|---|---|
Altın | Finlandiya (Jani Soininen, Janne Ahonen, Mika Laitinen, Ari-Pekka Nikkola ) | 889.0 |
Gümüş | Almanya (Jens Weißflog, Gerd Siegmund, Hansjörg Jäkle, Dieter Thoma ) | 882.5 |
Bronz | Japonya (Takanobu Okabe, Jinya Nishikata, Hiroya Saito, Naoki Yasuzaki ) | 836.9 |
Madalya tablosu
Ülkelere göre madalya kazananlar, ev sahibi ülke Kanada ise madalya almadı.
Sıra | Ulus | Altın | Gümüş | Bronz | Toplam |
---|---|---|---|---|---|
1 | Rusya (RUS) | 5 | 3 | 2 | 10 |
2 | Norveç (NOR) | 3 | 5 | 1 | 9 |
3 | Kazakistan (KAZ) | 3 | 0 | 1 | 4 |
4 | Japonya (JPN) | 2 | 1 | 1 | 4 |
5 | Finlandiya (FIN) | 1 | 2 | 3 | 6 |
6 | İtalya (ITA) | 1 | 2 | 2 | 5 |
7 | Almanya (GER) | 0 | 1 | 1 | 2 |
8 | Avusturya (AUT) | 0 | 1 | 0 | 1 |
9 | İsveç (SWE) | 0 | 0 | 2 | 2 |
10 | Fransa (FRA) | 0 | 0 | 1 | 1 |
İsviçre (SUI) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Toplam (11 ülke) | 15 | 15 | 15 | 45 |